• Share:

  Beged Kefet Hebrew School: High School Courses with WASC Accreditation

  For English, please click here


  OFJCC Palo Alto JCC בגד כפת: קורסי תיכון עם אקרדיטציה לקולג'


  OFJCC Palo Alto JCCקורסי התיכון מיועדים לתלמידי כיתות ט' עד י"ב שמעוניינים לחזק ולפתח את כישורי השפה שלהם בעברית, ולזכות בקרדיט לתיכון עבור דרישות "קורס שפה זרה" לקולג'. השיבוץ בכיתות מתבסס על מבחן הערכת תלמיד שעוברים התלמידים עם הרשמתם לבית הספר.


  אקרדיטציה

  קולג'ים שונים ברחבי ארה"ב דורשים מינימום שנתיים (ופעמים רבות שלוש) שנות לימוד בתיכון של שפה זרה (אותה השפה) כדי לראות שהתלמיד רכש מיומנות גבוהה של השפה. כדי לעמוד בקריטריונים של סיום בית ספר תיכון ומכיוון שבתי הספר התיכוניים דואגים שתלמידיהם יהיו מוכנים לקבלה לקולג'ים, בתי הספר התיכוניים דורשים כי התלמידים ילמדו כמות מסוימת של קורסים בנושאים שונים (מתמטיקה, אנגלית, מדעים וכו'). בין אלה קיימת הדרישה של לימוד שפה שאינה אנגלית למשך שנתיים או יותר. הקולג'ים מבחינתם, כדי להכיר בקורסים שהתלמידים לומדים בתיכון, דורשים שאלו יהיו ברמה מסוימת ויוכרו על ידי אגודות או מוסדות שמוודאים זאת.

  קורסי העברית של בגד כפת מוכרים כקורסי שפה זרה על ידי מחוזות לימוד ותיכונים רבים בעמק הסיליקון בשיתוף פעולה עם בית הספר התיכון היהודי "מאירה" בפאלו אלטו. גליונות הציונים בסיומו של כל סמסטר יגיעו לתיכון של כל תלמיד ישירות מבית הספר התיכון מאירה וזהו שם הארגון שיש לציין בפנייה לבית הספר לקבלת אישור ללקיחת קורס שפה חיצוני.

  בשנתיים האחרונות חלה צמיחה והתרחבות בבגד כפת. קורסי התיכון מוצעים כיום בערים מרוחקות יותר, הצטרפו לבית הספר תלמידים חדשים, ובית הספר התבסס כבית ספר משלים עצמאי ומקצועי, יחיד מסוגו, להוראת העברית מחוץ לישראל.

  אנחנו שמחים ונרגשים לבשר כי החל מאוגוסט 2020, בגד כפת הוא בית ספר משלים להוראת השפה העברית עם אקרדיטציה עצמאית מלאה מטעם ארגון WASC. בגד כפת קיבל אישור מהאגודה לבתי ספר וקולג'ים Western Association of Schools and Colleges כי אנחנו עומדים בקריטריונים ומוכרים כתוכנית העשרה חינוכיתSupplementary Education Program. אישור זה מאפשר למחוזות השונים להכיר בקורסים שאותם אנחנו מציעים כאלה הנדרשים על ידי התיכונים וקולג'ים ללימוד שפה שאינה אנגלית (דרישה E- Language Other than English).

  במסגרת הדרישות לקבלת הקרדיט, נדרשות מאה שעות לימוד שנתיות המתחלקות על פני שיעורים שבועיים בני שלוש שעות בשעות 6:00 עד 9:00 בערב. התיכוניסטים ישתתפו באירועי תרבות וקהילה המהווים העשרה והשלמה לשעות הנדרשות. בתחילת השנה יוצגו לתלמידים האפשרויות השונות על מנת שיוכלו לתכנן את פעילויות ההעשרה בהתאם לתחומי העניין שלהם. אירועים כלל בית ספריים של בית הספר, כמו גם טקסי יום העצמאות ויום הזיכרון, הם דוגמאות לאירועים בהם מוזמנים התלמידים להשתתף. בכל סמסטר, קורס העברית נותן לתלמיד חמש יחידות (עשר יחידות בשנה).

  רמות קורסים ותוכנית הלימודים

  כל כיתות התיכון של בגד כפת מוכרות לאקרדיטציה. בגד כפת מציע כיתות תיכון ברמות שונות. אנו מקבצים את התלמידים לפי רמות בכיתות השונות ומתאימים את הקורס הרלוונטי. בבגד כפת רמות קורס עברית בסולם רמות החל מרמת קורס Hebrew_1 ועד רמת קורס Hebrew_6_Honors. לתיאורי הקורסים המוצעים

  תוכנית הלימודים מבוססת על תוכנית נט"ע (נוער לטובת העברית), וכוללת תוכניות לימודים חדישות, מעודכנות ומבוססת על מקורות שנבחרו בקפידה. נט"ע היא תוכנית שעוצבה במיוחד עבור תלמידים בכיתות החטיבה והתיכון. התוכנית מטפחת את כל ההיבטים של הלשון העברית - דקדוק ותוכן, שיחות וספרות, שירה ומידע עובדתי, תרגילים ותרגולים, נושאים לדיון תוסס, שירים ודילמות מוסריות, כתיבת מטלות וקריאה עצמאית, אירועים עכשוויים וטקסטים מקראיים.

  "בשביל העברית" מבית נט"ע מציעה חומרים לכל הרמות בעברית, החל בספר "בשביל העברית 1" לרמת המתחילים ועד "בשביל העברית 5" לרמת המתקדמים ועוד חומרי לימוד נוספים מתקדמים יותר. החומרים מציגים בפני התלמידים את כל התקופות ההיסטוריות: תקופת המקרא, הרבנית, ימי הביניים, תקופת ההשכלה ונאורות והתקופה המודרנית. תכנית הלימודים של "בשביל העברית" מעודדת אינטראקציה דינמית מתמשכת בין תוכן, בלשנות ופיתוח מיומנויות. התכנית מציעה מגוון רחב של ז'אנרים - פרוזה ושירה, שיחות, ראיונות, מאמרים, רשימות, שאלונים ועוד; הזדמנויות להשתלט על ארבע מיומנויות השפה - קריאה, כתיבה, הקשבה ודיבור; וכן התקדמות רציפה של דקדוק ובלשנות. היכולת הלשונית הפעילה נבנית בהדרגה לאורך התקדמות רצופה של אורך ומורכבות גוברת של טקסטים, אוצר מילים עשיר ומורכבות תחבירית רבה יותר.

  אנו משלבים טכנולוגיה המשפרת ותומכת בלמידה עם הקלטות אודיו, טכנולוגיה אינטראקטיבית, סרטים דוקומנטריים ועוד. כאשר התלמידים מדברים, קוראים, כותבים ומקשיבים לעברית מדוברת, הם נתקלים בנקודות מבט חדשות על חיי היומיום בישראל, המסורת וההיסטוריה היהודית והידע העולמי.

  מטרת תוכנית הלימודים לפתח את כישורי השפה העברית בכל מימדי השפה: קריאה, דיבור, כתיבה והבנת השפה, תוך הדגשת היבטים תרבותיים ישראליים באמצעות מגוון טקסטים ונושאים הקרובים לעולמם של התלמידים. כדי להשיג זאת, העקרונות המנחים אותנו הם:

  • הלימודים יתקיימו בשפה העברית בלבד, תוך ניצול אסטרטגיות למידה מוכרות לתלמידים.

  • התוכנית פועלת בשני מסלולים מקבילים: כשירות תקשורתית וכשירות לשונית. הכשירות התקשורתית היא להבין וליצור משפטים ומבעים (משפטים מורכבים) תקינים ומובנים, לבטא רעיון ולדעת לנמק בחירה או עקרון, לחוות עמדה ולתאר רגשות ולדעת כיצד להשתמש בשפה בדרך הולמת את הנסיבות. והכשירות הלשונית היא הכרות עם סוגות כתיבה, מגוון טקסטים, יכולת להבין ולהפיק סוגים שונים של טקסטים, הרחבת אוצר מילים, שכלול הבעה בכתב ובעל פה, שימוש תקין בלשון - בהגייה, בכתיב, במשמעות, בנטייה, בתצורה ובתחביר. שני המסלולים תומכים זה בזה תוך כדי התקדמות התלמיד לכדי פיתוח הכשירות האוריינית.

  • הלמידה בשני המסלולים תעשה בתוך הקשר, בדרך פונקציונאלית, באמצעות טקסטים המאורגנים בנושאים מרכזיים, תוך שימוש באמצעי המחשה ובהקפדה על גיוון. כדי לפתח כשירות אוריינית כתבו במשרד החינוך: "יצירת נגישות אל טקסטים הדבורים והכתובים בתחומי דעת שונים ולצרכים חברתיים, לימודיים ותקשורתיים מגוונים. הידע הלשוני, הכולל ידע על השפה וידע על דפוסי השיח, הוא חלק בלתי נפרד מהמטען התרבותי שאדם צריך לשאת באמתחתו". (מתוך תוכנית הלימודים בעברית לבית הספר העל-יסודי, משרד החינוך).

  OFJCC Palo Alto JCCהשתתפות בשיעור, הערכת תלמידים, זמני השיעורים, חיסורים, מערכת שעות

  מכיוון שבגד כפת היא תכנית לימודים שמתקיימת בשעות אחר הצהריים והערב, ובגלל שתלמידינו עסוקים גם בפעילויות נוספות לאחר שעות הלימוד בבתי הספר, שיעורי כיתות התיכון מתקיימים אחת לשבוע למשך שלוש שעות. אנו מחויבים בכמות מסוימת של שעות לימוד ולכן נוכחות התלמידים כמעט בכל השיעורים היא הכרחית. תלמידי התיכון יכולים להחסיר עד שני שיעורים בכל אחד משני הסמסטרים. באחריות הסטודנט להגיע לשיעורי השלמה בעת הצורך. סטודנט שיחסיר יותר משני שיעורים במהלך סמסטר, לא יוכל לסיים את הקורס ולקבל ציון ותעודת השלמה.

  מערכת השעות של כל כיתה מופיעה בעמוד השלוחה הרלוונטית באתר. מידע על שכר לימוד ותשלומים מופיע בעמוד ההנחיות לרישום.

  נוכחות התלמידים בכיתה היא הכרחית לשם התקדמותם ברכישת השפה ולימוד על התרבות היהודית-ישראלית. במהלך שנת הלימודים תלמידים מוערכים על השתתפות בכיתה, שיעורי בית, מצגות, עבודות סיכום, הכתבות, קריאה, ועוד כלים נוספים בהם משתמשים המורים לבדוק את התקדמותם של התלמידים. על סמך כל כלי הערכה אלה מקבלים התלמידים ציון בסוף כל סמסטר. ציון זה מועבר לבתי הספר התיכונים.

  תוכניות משלימות: מדריכים, השתתפות בטקסים

  בנוסף לשיעורים בכיתה, מוזמנים תלמידי התיכון להגיש מועמדות לתוכנית המדריכים של "בגד כפת". העבודה ב-OFJCC תעשיר את ניסיון העבודה ותאפשר קבלת מכתבי המלצה מצוות "בגד כפת".

  אישור בית הספר ללקיחת קורס שפה חיצוני

  במקביל להרשמה לבגד כפת, על תלמידי התיכון לברר בבית הספר שלהם מהם הטפסים שעליהם למלא כדי לקבל אישור רשמי לבחירה ללמוד קורס שפה חיצוני. לכל בית ספר תיכון טפסים שונים ודרישות שונות ומשתנות. אנחנו ממליצים להיות בקשר עם בית הספר, המזכירות או היועץ, ולהסדיר את הנושא מראש. ברוב בתי הספר יש לקבל אישור ולהעביר את הטפסים בתחילת הסמסטר. שם הארגון שיש לציין בפנייה ובטופס הוא Meira Academy.

  הנכם מוזמנים לפנות אלינו לתיאום מבדק רמה ועם כל שאלה נוספת למייל: [email protected] או ליצור קשר עם מעיין במייל [email protected] או עם ראש השלוחה באזור מגוריכם, כתובות המייל מפורטות בדף השלוחה הרלוונטי.

  Contact Us  logos