• Share:

  Beged Kefet Hebrew School: Middle School Classes

  For English, please click here


  Beged Kefet is fully accredited by the Western Association of Schools and Colleges (WASC).


  בגד כפת: כיתות חטיבת הביניים

  כיתות החטיבה מיועדות לתלמידי כיתות ו' עד ח' בעלי ידע קודם בקריאה ובכתיבה בעברית. השיבוץ בכיתות החטיבה השונות מתבסס על מבחן הערכה שעוברים התלמידים בסוף כיתה ה' ב"בגד כפת" או עם רישומם לבית הספר. בנוסף, אנו מציעים כיתת חטיבה לראשית קריאה המיועדת לתלמידים ברמת מתחילים, אשר השיבוץ אליה יעשה בהתאם למבדק רמה.

  הוראת העברית ממשיכה להתמקד בפיתוח כישורי השפה העברית בכל מימדי השפה: קריאה, דיבור, כתיבה, והבנה, תוך הדגשת היבטים תרבותיים ישראליים באמצעות מגוון טקסטים ונושאים הקרובים לעולמם של התלמידים. אחת ממטרות בית הספר היא ליצור מסגרת חברתית לנוער בעלי רקע דומה ותחומי עניין משותפים, תוך חגיגת החגים, הזדמנויות להובלה וסדנאות מותאמות גיל. תוכנית הלימודים מהווה גם הכנה לכיתות התיכון (הנותנות קרדיט עבור הדרישה ל"שפה זרה").

  בכיתות החטיבה השיעורים מתקיימים אחת לשבוע במשך שעה וחצי. מערכת השעות של כל כיתה מופיעה בעמוד השלוחה הרלוונטית באתר. מידע על שכר לימוד ותשלומים מופיע בעמוד ההנחיות לרישום.

  תוכנית הלימודים
  בגד כפת גאה להציע את תוכנית החטיבה התלת שנתית העוסקת בסוגיות של זהות ושייכות באופן חוויתי ויישומי. התכנים מותאמים לכל שכבת גיל, מתפתחים יחד עם התלמידים והתלמידות, ומלווים אותם בתקופה המשמעותית של התבגרות ועיצוב הזהות האישית שלהם ושלהן.

  כל שנת לימודים מחולקת לארבע יחידות לימוד, המכוונות לפרויקט מסכם. בגד כפת רואה חשיבות גדולה בעיצוב זהות התלמידים בשנות התבגרות אלו ומתוך ראייה זו שילבנו בכל שנה תוכן ייחודי התומך בבניית זהותם האישית של המשתתפים.

  בכיתה ו', הנושא השנתי הוא זהות ושייכות, בדגש על התבגרות ושנת מצווה. התלמידים ישתתפו בתוכנית יחודית שפותחה על ידי בגד כפת, העוסקת במעגלים חברתיים, תפקידים ומגדר, וזהות יהודית-ישראלית. נבקר בבית כנסת ונכיר את ההיסטוריה המשפחתית שלנו קצת יותר לעומק. בגד כפת גאה לשתף פעולה עם "אנו - מוזיאון העם היהודי" (לשעבר בית התפוצות) בתוכנית הבינלאומית My Family Story המלווה נוער לקראת בר/בת מצווה מכל רחבי העולם ביצירת מיצג שורשים ייחודי ומשמעותי.

  בכיתה ז', הנושא השנתי הוא מעורבות חברתית. במסגרת הנושא נעסוק בחשיבות של מעורבות ואחריות כלפי הקהילה בקרבה אנו חיים, נפתח חשיבה ביקורתית כלפי המציאות החברתית והסביבתית המקיפה אותנו, נשוחח עם פעילים בקהילה העוסקים בפעילות חברתית וננתח מושגים כמו צדקה וצדק ואת מקומה של המעורבות בתרבות היהודית. במסגרת זו נתנדב במהלך השנה כקבוצה או באופן פרטי ונשתתף בפרויקטים ייחודיים בשיתוף עם גופים שונים בקהילה. נתמקד במיוחד באוכלוסיית הגיל השלישי וביחידת לימוד בשיתוף פרויקט "הקשר הרב דורי" של המשרד הממשלתי לשוויון חברתי ו"אנו - מוזיאון העם היהודי".

  בכיתה ח', הנושא השנתי הוא מדינת ישראל והחברה הישראלית. נכיר את ישראל בהיבטיה השונים: חברתית, גיאוגרפית ותרבותית. במסגרת השנה תשולב סדרת מפגשים מתוכנית "Israel for REEL", תוכנית הדגל של ה [email protected] לחינוך לישראל, שתובל על ידי מנחים מקצועיים. במפגשים אלו נצפה בקטעים קצרים מסרטים וסדרות בעברית מישראל המציגים בדרך חוויתית ולימודית נושאים כמו בית ושייכות, החברה הערבית בישראל, יחסי דת ומדינה ועוד. באמצעות קטעי הניו מדיה נפתח נושאים שיסייעו בהבנת הרבדים השונים של החברה הישראלי. התוכנית מועברת בשיתוף "רשת 13" ו"מעלה", בית ספר לקולנוע וטלוויזיה.

  במסגרת השיעורים השוטפים נשים זרקור על הטבע בישראל, אישים בולטים, אתרים חשובים ותרבות ישראלית. נפתח את הידע הכללי על ישראל בתחומי הסטוריה, חברה וגיאוגרפיה, ונחזק את הקשר  האישי למדינה ולתרבות.

  עקרונות מנחים

  • הלימודים יתקיימו בשפה העברית בלבד, תוך ניצול אסטרטגיות למידה מוכרות לתלמידים.

  • התוכנית פועלת בשני מסלולים מקבילים: כשירות תקשורתית וכשירות לשונית. הכשירות התקשורתית: להבין וליצור משפטים ומבעים (משפטים מורכבים) תקינים ומובנים, לבטא רעיון ולדעת לנמק בחירה או עקרון, לחוות עמדה ולתאר רגשות ולדעת כיצד להשתמש בשפה בדרך הולמת את הנסיבות. והכשירות לשונית: הכרות עם סוגות כתיבה, מגוון טקסטים, יכולת להבין ולהפיק סוגים שונים של טקסטים, הרחבת אוצר מילים, שכלול הבעה בכתב ובעל פה, שימוש תקין בלשון - בהגייה, בכתיב, במשמעות, בנטייה, בתצורה ובתחביר. שני המסלולים תומכים זה בזה תוך כדי התקדמות התלמיד לכדי פיתוח הכשירות האוריינית.

  • הלמידה בשני המסלולים תעשה בתוך הקשר, בדרך פונקציונאלית, באמצעות טקסטים המאורגנים בנושאים מרכזיים, תוך שימוש באמצעי המחשה ובהקפדה על גיוון. כדי לפתח כשירות אוריינית: "יצירת נגישות אל טקסטים דבורים וכתובים בתחומי דעת שונים ולצרכים חברתיים, לימודיים ותקשורתיים מגוונים. הידע הלשוני, הכולל ידע על השפה וידע על דפוסי השיח, הוא חלק בלתי נפרד מהמטען התרבותי שאדם צריך לשאת באמתחתו". (מתוך תוכנית הלימודים בעברית לבית ספר העל-יסודי, משרד החינוך).


  ב
  כל שאלה ועניין אנא צרו איתנו קשר באימייל [email protected] או ישירות עם מנהלת תוכניות החטיבה, טל זילברשטיין פז, באימייל [email protected].

   

  Contact Us  logos